Skip to main content

Statusrapport medio marts 2025: Trumps toldkaos udløser amerikansk aktiekorrektion og sender kurserne 6 mdr. tilbage!

18. marts 2025

  •  Wealth Invest Optimal afdelingerne falder med ml. -4,8% til -2,6% i første halvdel af marts.
     
  • Afdelingerne under Fundmarket falder med ml. -6,4% til -1,1% i første halvdel af marts.
     
  • Afkast+ falder med -7,8% i første halvdel af marts.
     
  • Climate Transition Bonds falder med -1,2% i første halvdel af marts.
     
  • Vores afdelinger klarer sig rigtigt godt ift. bankernes investeringsforeninger, markedet og benchmark.
     
  • Markedsudsving er ikke noget nyt, og de øger sandsynligheden for at generere merafkast via rebalancering og løbende porteføljepleje.
     
  • Aktier er blevet billigere i prissætning ift. både indtjening og obligationer. Risikopræmien på aktier ift. obligationer er stadig lav historisk, hvorved obligationer fremstår attraktive, og det samme gør balancerede porteføljer med både aktier og obligationer. OECDs ledende indikatorer er stadig i ekspansionsfasen, hvilket normalt er godt for aktiemarkedet.
     
  • Alle aktivklasser trækker ned specielt amerikanske aktier, hvor en faldende dollar trækker yderligere ned. Tysk rentechok pga. en lempelse af gældsbremsen til forsvars- og infrastruktur projekter trækker også europæiske og danske obligationer ned. De korte renter falder mens de lange renter stiger (stejlere rentekurve – hvilket specielt vil understøtte Afkast+ fremadrettet). Europæiske og Emerging Markets aktier samt europæiske højrenteobligationer er alle i plus for 2025.
     
  • Amerikansk forbrugertillid falder pga. usikkerheden om Trumps toldpolitik og stagflation kan ikke afvises (højere inflation og lavere vækst). Trump har en langsigtet plan om flere amerikanske fremstillingsarbejdspladser, der gør ondt på kort sigt. Massive investeringer i forsvar og infrastruktur skal understøtte den skrantende europæiske økonomi. I både USA og Eurozonen/Danmark forventes nu yderligere 2 rentenedsættelser á 0,25% det kommende år.

Afkasttabel pr. 14/03-2025

Udviklingen i 2025 gengivet med grafer:

Amerikanske aktier er nede med -9,6% i DKK i 2025

Den betydningsfulde 10-årige tyske rente er steget med 0,5% i løbet af 2025

Med venlig hilsen