Chat with us, powered by LiveChat

Markedskommentar juni 2026: Stærkeste aktiekvartal i 6 år!

  • Wealth Invest Optimal afdelingerne steg med ml. +1,5% til +1,9% i juni.
  • Fundmarket afdelingerne steg med ml. +0,9% til +2,4% i juni.
  • Afkast+ steg med +3,4% i juni. Afdelingen fortsætter med at nyde rigtig godt af en fornuftig forskel på de korte (finansiering) og lange renter (placering) og slutter 1. halvår ca. 1,5%-point foran globale aktier!
  • Climate Transition Bonds steg med +0,7% i juni.
  • Vi er meget tilfredse med afkastene både absolut og relativt i 1. halvår.  I vores sammenligning med bankerne er vi nu oppe på 49%-point i merafkast efter 15 ¾ år (1%-point i merafkast i 1. halvår af 2026). I vores sammenligning med Formuepleje Penta er vi nu oppe på 89%-point i merafkast på 7 ½ år (6,3%-point i merafkast i 1. halvår af 2026).
  • Alle aktieregioner og alternativer trak op sammen med amerikanske virksomhedsobligationer og Emerging Markets obligationer. En stærkere dollar var med til at understøtte afkastene.
  • Rebalanceringen gør, at vi tager toppen af aktieeksponeringen efter de store stigninger. Som led i vores løbende porteføljepleje er vi stadig neutrale i vores rentefølsomhed, der bibeholdes på et middel niveau.
  • Aktier er blevet lidt billigere både ift. indtjening og obligationer. Risikopræmien er dog stadig historisk negativ, hvorved obligationer fremstår attraktive ift. forventet afkast og risiko.
  • Efter en rentestigning i juni er der nu indpriset 50% sandsynlighed for endnu en rentestigning à 0,25% i Eurozonen og Danmark inden for det kommende år. I USA forventes fortsat en rentestigning à 0,25% det kommende år.
  • Vores nye børsnoterede afdeling Optimal – Danske aktier er i fuld gang og nåede et afkast på 3,1% i juni (de første investeringer blev lavet på lukkeauktionen fredag d. 5/6). Afdelingen har fondskoden DK0064869838 og er realisationsbeskattet aktieindkomst for frie midler (den kan bruges på aktiesparekontoen).
  • Vi vil gerne præcisere, at vores akkumulerende afdeling med danske aktier på www.fundmarket.dk først kan bruges til VSO ved årsskiftet.

Historiske afkast

Alle afkast er efter omkostninger.

Fokuspunkter:

  • Fredsforhandlinger om Iran.
  • Geopolitiske risici og forsyningskæder.
  • Virksomhedernes indtjening og forventninger til fremtiden.
  • Inflationsudviklingen, herunder kerneinflationen, den økonomiske vækst og tillidsindikatorer.
  • Fortsat opmærksomhed på rentemeldinger fra de store centralbanker ECB, FED, den japanske centralbank og Bank of England.
  • Trumps politiske udmeldinger.

Investeringsmulighederne styrkes af lavere oliepriser og geopolitisk afspænding!

Juni måned blev en god afslutning på et fornemt halvår, hvor krigen i Iran gav større udsving undervejs. Halvåret viste endnu engang, at man som investor som regel bliver belønnet for at holde fast i sin investeringsstrategi også i markeder med høj bølgegang. AI-optimisme og god indtjening var de bærende drivkræfter bag det flotte halvår.

Den geopolitiske situation er forbedret efter fredsaftalen mellem USA og Iran, hvilket har reduceret usikkerheden på de finansielle markeder. Samtidig er olie- og gasforsyningerne ved at blive normaliseret, og olieprisen er faldet tilbage til under 75 dollar pr. tønde.

Den lavere oliepris understøtter den globale økonomi ved at styrke forbrugernes købekraft og reducere virksomhedernes omkostninger, særligt i Europa. Samtidig dæmpes inflationspresset, hvilket kan mindske centralbankernes behov for stram pengepolitik.

Økonomien i USA viser fortsat overraskende styrke, og kombinationen af solid vækst, lavere energipriser og faldende inflationsfrygt skaber et attraktivt investeringsmiljø. Derfor vurderes udsigterne for aktiemarkederne fortsat som positive.

Den nye centralbankchef fik en god start!

Den nye Fed-chef Kevin Warsh fastholdt renten på 3,75% og signalerede samtidig en ny og mere tilbageholdende kommunikationsstil med mindre brug af fremadrettede rentesignaler. Fed forventer nu højere inflation end tidligere, og omkring halvdelen af centralbankens medlemmer ser behov for mindst én renteforhøjelse i år.

Warsh annoncerede desuden flere arbejdsgrupper, der skal se på blandt andet kommunikation, økonomiske nøgletal, inflation og AI’s betydning for økonomien.

Den vigtigste konklusion er, at investorerne ser ud til at have tillid til Warshs ledelse og centralbankens fortsatte uafhængighed, selv om Fed fremover ventes at kommunikere mindre og skabe større usikkerhed om den fremtidige pengepolitik.

Ovenstående har også været med til at styrke dollaren, mens bl.a. kryptovalutaer og metaller som guld og sølv har haft det meget svært, da de normalt bliver understøttet af lav tillid til centralbanken og udsigten til rentesænkninger.

Merafkast på 49%-point ift. bankerne på 15 ¾ år

Note: Historiske afkast fra 30/9-10 til 30/6-26

Med et merafkast på ca. 1,0% ift. de fire store repræsentative banker i Danmark i 1. halvår af 2026, er vi kommet rigtigt godt igennem 2026 indtil videre. Merafkastet på godt 16 år rammer nu hele 49%-point og er godt i tråd med de forventninger, som vi havde, da vi dannede Optimal Invest. Renters rente-effekten af omkostningsbesparelser er med til at underbygge den gode relative performance. Det har været 15 ¾ år med stærke afkast. Det bliver underbygget af flotte Morningstar Ratings og en vedvarende topplacering som Danmarks Bedste Kapitalforvalter til Balancerede Fonde fra Copenhagen Allocation Partner baseret på afkast og risiko for de seneste 5 år.

Merafkast på 89%-point ift. Formuepleje på 7½ år

Note: Historiske afkast fra 31/12-18 til 30/06-26

Merafkastet blev på hele 6,3% i 1. halvår af 2026 bl.a. pga. en stram risikostyring under markedsuroen. Derved rammer vi voldsomme 89%-point siden starten af 2019.  Igen er renters rente-effekten af omkostningsbesparelser med til at underbygge den gode relative performance. Afkast+ nyder fortsat ekstra godt af rentemarginalen mellem de korte og lange renter. Afdelingen har igen i år leveret et flot merafkast ift. globale aktier på ca. 1,5%-point, og vi forventer, at merafkastet også fremadrettet vil være attraktivt pga. forskellen mellem de længere placeringsrenter og de kortere finansieringsrenter. Målsætningen i den kommende periode er fortsat et merafkast på ca. 2-3% p.a. over afkastet på globale aktier.

Værdiansættelse af aktier og obligationer

Globale aktiers værdiansættelse i forhold til P/E er blevet lidt billigere i løbet af den seneste måned. Pris i forhold til indtjening (P/E – prisen for 1 indtjeningskrone) for globale aktier bliver nu handlet til 24,6 mod 24,9 i sidste måned. Det er over det historiske niveau. Tabellen viser, hvor meget 1 krones indtjening koster i DKK i skrivende stund:

Aktierne har haft endnu en fornuftig måned. Indtjeningsvæksten er med til at holde P/E niveauerne nede (når indtjening=E stiger, falder P/E). Efter en forrygende periode havde specielt de amerikanske techaktier en mere neutral måned. Danske aktier fik stoppet den relative nedtur og blev lidt dyrere i juni. Discounten på danske aktier er faldet og er nu ca. 32% mod ca. 34% i sidste måned, hvilket er meget langt fra den præmie på ca. 25-30%, som danske aktier handlede med i slutningen af 2022.
Videre ser vi som altid på prissætningen af aktier i forhold til obligationer, det såkaldte Yield Gap. Yield Gap måler forskellen i afkast på aktier (indtjeningen ift. prisen på aktierne P/E) minus den 10-årige amerikanske statsrente. De globale aktier er blevet lidt billigere i prissætning ift. obligationer, da forskellen (risikopræmien) er -0,40% mod -0,64% i sidste måned. Risikopræmien er historisk negativ. Den lave risikopræmie på aktier ift. obligationer understreger, at obligationer stadig fremstår attraktive ud fra et forventet afkast ift. risikoforhold.

Man kan stadig godt argumentere for, at kreditkvaliteten af de amerikanske statsobligationer er forringet med den stigende statsgæld, hvorved investorerne forlanger en højere rente på amerikanske statsobligationer, hvilket medfører en helt naturlig indsnævring af Yield Gap’et. Samtidig fylder tech-aktier mere i indeksene, da der her er større forventninger til den fremtidige indtjening. Yield Gap’et kigger på den aktuelle prisning og indtjening og ikke på de fremtidige indtjeningsforventninger. Med andre ord kan vi være trådt ind i et nyt paradigme med en anden relativ prissætning end tidligere, hvor forskellen ”normalt” var ca. 2%. Aktiernes performance er derfor afhængig af, at virksomhederne, herunder techsektoren, fortsætter med at levere indtjeningsforbedringer over de kommende kvartaler.

 Kilde: Infront og BlackRock.

Sådan læses grafen: 

Grå linje: Måler ”afkastet” på aktier. Når linjen er over 6%, er aktier billige isoleret set ift. de historiske niveauer og vice versa.

Grøn linje: Måler den 10-årige rente i USA. Renter og obligationskurser er negativt korreleret, dvs. jo lavere renter desto højere obligationskurser og vice versa.

Mørkeblå: Måler den forventede afkastforskel mellem aktier og obligationer. Når linjen er over 2,1%, er aktier billige ift. obligationer i et historiske perspektiv og vice versa.

Afkaststatistikker (i DKK)

Historisk udvikling i udvalgte Optimal Invest afdelinger (i DKK)

Historisk udvikling i Optimal invests afdelinger siden start: Hvad er 100 kr. blevet til?

Med alle aktivklasser og afdelinger i plus og generelt flotte afkast, så kan vi se tilbage på et positivt halvår efter større bump på vejen! Aktier overtrumfede igen obligationer. Aktier inden for den ”nye” økonomi med fokus på kunstig intelligens viste vejen herunder koreanske og japanske aktier. Danske aktier hang igen gevaldigt i bremsen. Interessant bliver det naturligvis at se, hvor bredt funderet fremgangen bliver, og om ”Growth” aktier kan bibeholde sit momentum ift. ”Value” aktier. I hvor stort omfang vil de gigantiske investeringer i AI føre til produktivitetsforbedringer?

Den stigende inflation som følge af olie- og gasprisstigninger resulterede i højere korte og mellemlange markedsrenter.

Inflationen ser ud til at være på vej ned igen i Eurozonen, hvorved kommende rentestigninger fra den europæiske centralbank er blevet meget mere tvivlsomme.

Vores løbende rebalancering gør, at vi tager toppen af aktieeksponeringen efter de store stigninger. Som led i vores løbende porteføljepleje er vi stadig neutrale i vores rentefølsomhed, der bibeholdes på et middel niveau.

God sommer til alle!

Med venlig hilsen

Vi har medvirket i.

Få nyheder fra Optimal Invest

Som abonnent på vores nyhedsbrev modtager du løbende analyser af situationen på de finansielle markeder incl. opdateringer om vores investeringsforeninger. Samt invitationer til webinarer og investormøder.

Jeg er ikke en robot

Bliv ringet op

Se events