Skip to main content

WEBINAR

Pension: Få hjælp til at vælge en skræddersyet pensionsordning, som leverer gode resultater

Dato & tidspunkt: 12. juni 2025 kl. 17:30

Vi er generelt gode til at få flere tilbud, når vi skal vælge bilforsikring, bank eller købe ferier. Men knap så gode, når det gælder et af de store valg, nemlig valg af pensionsordning.

Måske fordi udbuddet af pensionsordninger er stort og kan synes uoverskueligt.

På dette webinar vil vores gæst, Mads Kobberø fra Securelife, fortælle om de vigtigste tjekpunkter, som du kan bruge for at kvalitetstjekke din pensionsordning. Det handler både om at sikre det bedst mulige opsparingsresultat ved pensionering og derefter at tilrettelægge den bedst mulige udbetalingsløsning i samspil med din øvrige økonomi.

Karsten Hannibal fra Optimal Invest kommer ind på, hvordan Optimal Invests investeringsforeninger kan bruges i en pensionsportefølje.

Webinaret er relevant for alle med interesse for pensionsordninger, både dig der selv står for din pensionsordning (fx selvstændige), eller hvis du på vegne af en virksomhed skal finde en god pensionsordning til medarbejderne.

Se med direkte her:

Karsten Hannibal

CEO og medstifter af Optimal Invest.
Karsten har ansvaret for den løbende pleje af Optimal Invests porteføljer. Han er uddannet cand. merc. mat. fra CBS. Tidligere har han været ansat hos SEB som Deputy Head of Trading og Senior/Chief Dealer med fokus på obligationer, rentederivater, portefølje- og risikostyring. Samt i Nykredit Bank som Treasurer med fokus på egenkapitalforrentning, kapitalforbrug og -struktur, risiko- og likviditetsstyring. 

Mads Kobberø

Mads Kobberø er partner i Securelife A/S, som han var med til at stifte i 2002. Securelife er en uafhængig pensionsmægler, der rådgiver virksomheder i forbindelse med valg af pensionsaftale, samt varetager den løbende servicering og vedligeholdelse af pensionsaftalen incl. rådgivning af virksomhedernes medarbejdere. Som uafhængig pensionsmægler er Securelift lovmæssigt forpligtet til at “handle i kundens bedste interesse”, hvilket bl.a. indebærer et provisionsforbud.